Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony facebookowej Filologia Słowiańska-Bohemiści Racibórz
WARSZTATY PRZEKŁADOWE Z RACIBORSKĄ POLICJĄ
8 maja uczestniczyliśmy w symulacji przesłuchania osoby pokrzywdzonej lub świadka w wypadku samochodowym zorganizowanej dla nas przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. W nietypowych zajęciach brał udział II i III rok wraz z wykładowcami: dr Justyną Kościukiewicz, dr Joanna Maksym-Benczew i mgr Janem Cieślakiem. Zaprezentowana symulacja była niemal prawdziwa, a z pewnością jej otoczenie – Komenda Policji, prawdziwy policjant aspirant sztabowy Grzegorz Mederski, biegła tłumaczka, nasza absolwentka mgr Anita Lenart, a w roli osoby pokrzywdzonej pochodzącej z Czech – jedna z naszych wykładowczyń. Poznaliśmy procedury obowiązujące podczas przesłuchania z wymogiem udziału tłumacza, a w zaaranżowanej sytuacji cały przebieg przesłuchania, z zapisem protokołu, odczytaniem czy ponownym tłumaczeniem itd. Na koniec nasz policyjny wykładowca odpowiadał na szereg pytań. Takie same warsztaty odbyły się również dla anglistów i germanistów. Mamy nadzieję, że to początek współpracy. Dziękujemy za zorganizowanie niezwykle praktycznych zajęć Panom Policjantom: nadkomisarzowi Sebastianowi Dworakowi i aspirantowi sztabowemu Grzegorzowi Mederskiemu.
O warsztatach można przeczytać również na stronach Policji:
http://raciborz.slaska.policja.gov.pl/k20/informacje/wiadomosci/142373,Wspolne-warsztaty-raciborskich-policjantow-ze-studentami-PWSZ.html
W dniu 30 marca o godzinie 7:06 wyruszyliśmy z dworca kolejowego w Bohuminie
, jak prawie co roku, na trzydniową wycieczkę do Pragi. Organizatorkami i przewodniczkami były nasze wykładowczynie: dr Justyna Kościukiewicz i dr Joanna Maksym-Benczew. Przetestowaliśmy czeskie Pendolino – jechało się rewelacyjnie! Humory dopisywały!;-)
Mieszkaliśmy w pensjonacie w centrum Pragi. Choć pogoda płatała nam figle – śnieg na przemian z długimi chwilami słońca i krótszymi z gradem – nie zniechęciła nas do pieszych wędrówek Wręcz przeciwnie! Zobaczyliśmy mnóstwo interesujących zabytków, krajobrazów i wystaw.
10 marca w ramach Dnia Otwartego PWSZ spotkaliśmy się z raciborskimi maturzystami.
W spotkaniu uczestniczyli studenci II roku i nasi wykładowcy: dr Justyna Kościukiewicz, dr Joanna Maksym-Benczew i mgr Jan Cieślak. Już po raz trzeci Sabina Kuczera i Basia Rduch prowadziły warsztaty „O Czechach w słowach trzech”. Raciborscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w nauce języka czeskiego, a nasze koleżanki świetnie spisały się w roli lektorek.
24 i 25 lutego dzięki uprzejmości Dyrekcji Liceów Ogólnokształcących w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim...
przeprowadziliśmy warsztaty języka czeskiego pod nazwą „ O Czechach w słowach trzech”, przygotowane dla tegorocznych maturzystów, a także uczniów klas pierwszych i drugich. W programie znalazł się mini kurs języka czeskiego, czeskie łamańce językowe, ciekawostki o mieszkańcach zza naszej południowej granicy oraz quiz. Warsztaty poprowadziły nasze koleżanki z drugiego roku –Sabina Kuczera i Basia Rduch, a pomagały im nasze wykładowczynie dr Justyna Kościukiewicz i dr Joanna Maksym-Benczew. Nasi młodsi koledzy aktywnie uczestniczyli w nauce języka czeskiego, co mile nas zaskoczyło. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także zawitamy do zaprzyjaźnionych liceów z nowymi atrakcjami.
Wycieczka do Ostrawy miała miejsce 25.11.2014 r.
Wycieczka do Ostrawy miała miejsce 25.11.2014 r. i została zorganizowana dla studentów Filologii słowiańskiej drugiego i trzeciego roku profilu czeskiego PWSZ w Raciborzu. Opiekunami i organizatorami wycieczki były wykładowczynie Filologii słowiańskiej: dr Joanna Maksym-Benczew i dr Justyna Kościukiewicz.
Mieliśmy możliwość nie tylko zwiedzenia z czeskim przewodnikiem wystawy poświęconej czeskiemu malarstwu lat 1905-2013, zatytułowanej Zářivý krystal / Bohumil Kubišta, ale także zapoznaliśmy się z bogatymi zbiorami malarskimi ostrawskiej galerii sztuki - Domu umění - i uczestniczyliśmy w warsztatach naukowych i plastycznych, przygotowanych przez animatorkę galerii panią Janę Sedlakovą, na których poznaliśmy techniki, w jakich tworzyli swe dzieła czescy artyści malarze lat 1905-2013.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o czeskim malarzu, grafiku i teoretyku sztuki –Bohumilu Kubišcie, którego malarstwo pozostawało początkowo pod wpływem ekspresjonizmu, później pod wpływem kubizmu i futuryzmu.
To nie pierwsza wizyta studentów bohemistyki w Ostrawie. Między innymi wzięliśmy udział w warsztatach Černá slunce. Odvrácená strana modernity 1927-1945
i zwiedziliśmy wystawę prezentującą obrazy czterdziestu czołowych czeskich surrealistów, m.in. Toyen, Jindřicha Štyrskiego, Josefa Lady, Františka Drtikola, Františka Muziky, Františka Grossego, Karla Teigego czy Emila Fialy.
Tradycyjnie, po warsztatach w galerii, zjedliśmy obiad w hospodzie i zwiedziliśmy miasto, a także udaliśmy się do księgarń po pomoce naukowe. Wyjazd do Czech to przede wszystkim doskonała okazja do kontaktu z „żywym” językiem, do pogłębiania swoich wiadomości dotyczących kultury i historii Czech.
Studenci z II i III roku profilu czeskiego filologii słowiańskiej 7.11.2014 pojechali na spektakl do teatru w Opavie.
Dzięki wykładowcy realioznawstwa panu Janowi Cieślakowi udało się nam w krótkim czasie zorganizować wyjazd do Opavy. Slezské divadlo zrobiło na nas wrażenie, szczególnie jego bogate i przepiękne wnętrze. Sam spektakl ”Náš dům, náš hrad” autorstwa duetu Roman Vencl i Michaela Doleželová jest komedią z odrobiną horroru. Aktorzy zagrali wyśmienicie, rozbawili nas do łez, a i w niektórych momentach odrobinę przestraszyli. Okazało się, że nasza nauka języka czeskiego nie idzie na marne, mogliśmy zrozumieć tekst, a co za tym idzie, sens całego przedstawienia. Po spektaklu całą grupą udaliśmy się do pobliskiej restauracji, w której często bywają aktorzy, jednak nie udało nam się z nimi porozmawiać. Spędziliśmy chwilę rozmawiając o sztuce i nie tylko, po czym pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu.