Rejestracja uczestników konferencji programowej NKN

NKN Katowice

Rozpoczęła się rejestracja uczestników Konferencji Programowej Narodowego Kongresu Nauki:  „Ścieżki kariery akademickiej i rozwój młodej kadry naukowej”, która odbędzie się 26 i 27 stycznia 2017 roku w Katowicach. Formularz zgłoszeniowy i program można znaleźć na stronie: https://nkn.gov.pl/konferencja/konferencja-katowice-26-27-01-2017/  lub http://www.nauka.gov.pl/konferencja-programowa-nkn-sciezki-kariery-akademickiej-i-rozwoj-mlodej-kadry-naukowej)

Będzie to czwarta z zaplanowanych dziewięciu konferencji programowych mających na celu przedyskutowanie wszystkich ważnych aspektów funkcjonowania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego przed zaplanowanym na wrzesień 2017 Narodowym Kongresem Nauki, na którym przygotowana zostanie nowa konstytucja dla polskiej nauki.

Konferencja powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem doktorantów i młodej kadry akademickiej.  Dużo uwagę uczestnicy poświęcą bowiem doktoratowi, tematami dyskusji będą między innymi koncepcja „dużego doktoratu”, studia doktoranckie i kariera po doktoracie. Powróci temat habilitacji, z pytaniem czy to przeszkoda czy pomoc w karierze naukowej.

Podczas katowickiej konferencji polskie praktyki w dziedzinie przebiegu kariery młodej kadry naukowej porównane zostaną z praktykami w najważniejszych europejskich kulturach akademickich.
Wśród zaproszonych gości będzie między innymi prof. Lauritz B. Holm-Nielsen Prezydent EuroScience, Dyrektor Wykonawczy  Chińsko –Duńskiego Centrum Edukacji i Badań były przewodniczący Stowarzyszenia Uniwersytetów Krajów Nordyckich .

Omawiane będą również: system uprawnień do nadawania stopni naukowych, dydaktyczna ścieżka kariery akademickiej, interdyscyplinarność ścieżek kariery, kariera naukowa na uczelniach artystycznych, kwestie etyczne w nauce, konkursy i kryteria awansu kadry akademickiej.

W dyskusji o karierze akademickiej nie może zabraknąć kwestii finansowych; wynagrodzeń i bezpieczeństwa socjalnego kadry naukowej. Podjęta tez zostanie dyskusja nad wprowadzeniem stanu spoczynku zamiast emerytury, jako ostatniego etapu kariery akademickiej.

Gospodarzem konferencji będzie Uniwersytet Śląski. Obrady odbędą się będą się 26 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a 27 stycznia na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Osoby, które nie dotrą do Katowic, będą mogły śledzić na żywo obrady konferencji na stronie nkn.gov.pl