Wernisaż prac Joanny Apanowicz na zamku Fotorelacja

foto. Michał Sobczyk FOTON 39.JPG

"PALIMPSESTY" - to tytuł wystawy prac Joanny Apanowicz, której wernisaż odbył się w środowe popołudnie 6 kwietnia 2016 r. w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Joanna Apanowicz to laureatka Nagrody Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu w 9 Triennale Grafiki Polskiej, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. 

 

Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Obroniła doktorat na macierzystej uczelni w dyscyplinie sztuk pięknych na temat: "Liber non scriptum - książka nienapisana" traktujący o szeroko rozumianej książce artysty. W połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę zawodową jako grafik projektant. Współpracowała z Wydziałem Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Od kilku lat zajmuje się też pracą twórczą w obszarach ceramiki i książki artysty. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Publikuje oraz uczestniczy w konferencjach. Obecnie pracuje jako wykładowca na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. 

- Joanna Apanowicz "pisze" swoje delikatne, niewielkiego formatu kompozycje w tonie czerni, bieli i szarości. Jej prace wyrażone są językiem typowym i  charakterystycznym dla grafiki artystycznej. Subtelność tych kompozycji wzbogaca jeszcze kruchość szkła i porcelany, co w obszarze grafiki jest zjawiskiem  stosunkowo nowym i poszukującym - mówi prof. Joanna Wiszniewska-Domańska z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. 

- Posługując się czernią, bielą i odcieniami szarości, ubarwiając swoje kompozycje o "krople" szkła i porcelany, zaprasza do kontemplacji subtelnych, poetyckich, językiem grafiki wyrażonych treści - dodaje prof. Joanna Wiszniewska-Domańska.

Wystawę na Zamku Piastowskim można oglądać przez cały kwiecień od poniedziałku do niedzieli od 10 do 18. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej (budynek bramny - parter).

fot. Michał Sobczyk FOTON, Patrycja Piechula FOTON