ZAPROSZENIE NA XI GLIWICKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

 

Gliwice-na-ich-drodze-Karl-Schabik.-rys.-7-600x576 Gliwice-na-ich-drodze-Karl-Schabik-rys.-1-214x294 Gliwice-na-ich-drodze-Karl-Schabik-rys.-9-600x329

21-22 września 2013 roku organizowana będzie jedenasta edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego (GDDK). W tym roku GDDK mają za cel przybliżyć sylwetki i działalność twórczą architektów związanych z miastem na przestrzeni ostatnich stuleci. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia kulturalnego jest Muzeum w Gliwicach, lecz – jak co roku – zaprasza ono do współpracy wielu specjalistów z środowisk naukowych. Po raz kolejny zaproszono do współpracy dr inż. arch. Adama Bednarskiego z Instytutu Techniki i Architektury PWSZ w Raciborzu. Dr inż. arch. Adam Bednarski od wielu lat zajmuje się zagadnieniami modernizmu w architekturze Gliwic, Raciborza oraz Górnego Śląska. W ramach GDDK A. Bednarski poprowadzi trzy spacery, podczas których przybliży postać wybitnego architekta miejskiego (Stadtbaurata) z lat 1919-1945 Karla Schabika. Okres piastowania stanowiska architekta miejskiego przez Schabika należał do najbardziej intensywnych pod względem ruchu budowlanego w mieście i wyznaczył przyszłą drogę rozwoju przestrzennego Gliwic. To duże podobieństwo do sylwetki Clemensa Raffelsiefena – sprawującego takie samo stanowisko architekta i urbanisty miejskiego w tym czasie w Raciborzu, autora lub inicjatora wielu znakomitych budowli miasta.

Prócz spaceru śladami tzw. „wielkiej osi” Karla Schabika, będzie można również zapoznać się z innymi działalnością i spuścizną innych architektów oraz uczestniczyć w panelu dyskusyjnym związanym z tematyką tegorocznych GDDK i promocją zbiorowej publikacji, której współautorem jest również dr inż. arch. A. Bednarski.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

Poniżej szczegółowe informacje związane z GDDK

http://www.muzeum.gliwice.pl/xi-gliwickie-dni-dziedzictwa-kulturowego-program/

Oraz przybliżenie sylwetki Karla Schabika w prezentacji i wykładzie (IV 2013), autorstwa dra inż. arch. Adama Bednarskiego.

http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwice-na-ich-drodze-karl-schabik/

http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/?p=50616

 

2013-09-11 225428schabik