ARCHITEKTURA I URBANISTYKA W PWSZ W RACIBORZU

z-07

Dobiega końca kolejny rok akademicki. Rok niełatwy, naznaczony licznymi próbami, które dzięki wspólnemu wysiłkowi dały jednak wymierny efekt. Otwarcie nowego kierunku na wyższej uczelni to duże wyzwanie – zarówno dla Władz Uczelni, Wykładowców jak i pierwszych Studentów. W 2012 roku uruchomiono w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu kierunek „Architektura i Urbanistyka”. Studia inżynierskie obsługiwane są przez wykładowców nowo-utworzonego Instytutu Techniki i Architektury. Studia architektoniczne trudno jednoznacznie zaklasyfikować. Przyszły architekt powinien być mocno osadzonym w rzemiośle budowlanym inżynierem, a zarazem kreatywnym projektantem  o szerokich horyzontach. Powinien łączyć szacunek wobec istniejącej przestrzeni i odwagę nowatorskiej ingerencji w nią. Studenci od pierwszego semestru mają styczność zarówno z wiedzą teoretyczną jak i praktyką. Już na samym początku weryfikowana jest ich umiejętność abstrakcyjnego formowania przestrzeni, zdolności rysunkowe oraz rozeznanie w technologiach budowlanych. Dodatkowo otrzymują wsparcie w postaci wiedzy z zakresu norm i wskazówek projektowych, historii architektury, geometrii wykreślnej i wielu podobnych. Przy Instytucie działa również Koło Naukowe „ARCHITEKTON”, którego działalność opisano już we wcześniejszej wzmiance.

Efekty całorocznej pracy studentów można oglądać zarówno w galerii na stronie internetowej Instytutu, jak i w budynku przy ul. Łąkowej 31a. Zresztą sam wspomniany budynek, dzięki zintegrowaniu własnych wysiłków studentów i wykładowców został zaadaptowany dla potrzeb prowadzonych tam zajęć i stanowi dziś wizytówkę kierunku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzin. Nasz budynek jest miejscem częstych rozmów i wymiany spostrzeżeń - nie tylko architektonicznych. Cieszy nas także ogromne zainteresowanie kierunkiem wśród tegorocznych kandydatów na studia. Żywimy nadzieję, że z każdym semestrem będziemy mogli chwalić się kolejnymi sukcesami.

dr inż. arch. Adam Bednarski

z-06