Koło Naukowe "ARCHITEKTON"

Architekton-LOGO.jpgZbliżający się koniec roku akademickiego sprzyja rozmaitym podsumowaniom. Warto w tym miejscu napisać kilka słów
o niedawno założonym Kole Naukowym „ARCHITEKTON”, działającym przy Instytucie Techniki i Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Obecnie Koło zrzesza studentów kierunku Architektura i Urbanistyka, ale członkiem może zostać każdy, komu bliskie są zagadnienia związane z dawnymi i współczesnymi ideami przekształcania otaczającej nas przestrzeni. Na spotkaniach Koła można się było zapoznać z interesującymi
i odmiennymi formami architektury mieszkaniowej – od japońskich kapsuł po duńskie pomysły na utworzone z parkingu osiedlowego wzgórza z zabudową tarasową. Dyskutowano, czy możliwym do zamieszkania byłyby w naszym kraju pochyłe sześcienne kostki Kijk Kubus – symbole Rotterdamu, czy też socjalne bloki mieszkaniowe typu francuskiego Nemausus – z rozwiązaniami materiałowymi wykorzystywanymi w technologii produkcji wagonów kolejowych.

Koło zwraca również szczególną uwagę na dziedzictwo architektoniczne Raciborza i całego regionu, popularyzując niedostrzegane dotąd budynki o walorach europejskiej architektury.

Staraliśmy się poszukać odpowiedzi na pytanie jak w ogóle profesję i sylwetkę architekta postrzegają inni? Czy architekt to ekstrawagancki inżynier uważający się za artystę, czy rzemieślnik?

Chcielibyśmy nie tylko w swoim gronie o tym dyskutować. Dlatego serdecznie zapraszamy na nasze spotkania w nadchodzącym roku. W planach mamy zarówno wiele interesujących zagadnień związanych z aktualnymi tendencjami w architek-turze, jak również będziemy poszukiwać sposobów na przekształcanie przestrzeni zdegradowanych, opuszczonych czy kryminogennych. Proponujemy też spacery po Raciborzu i wyjazdy do innych miast, by lepiej wychwycić podobieństwa i różnice architektonicznej spuścizny. Jednym słowem – serdecznie zapraszamy!

Opiekun Koła

dr inż. arch. Adam Bednarski

Informujemy, że Koło posiada również swój profil na Facebooku. Terminy spotkań Koła zostaną ogłoszone na początku nowego roku akademickiego.

BIG-Kopenhaga.jpgNakaginKapsula.jpgKijk-Kubus.jpg